تبلیغات
اُوج - اشتباهات خود هراس نداشته باشید!


ورود به سایت گوگل
ورود به سایت یاهو
ورود به سایت آلتاویستا

نظر شما در خصوص مطالب تارنما


برای محاسبه وزن ایده آل و اطلاع از میزان اضافه وزن خود بر روی عکس کلیک کنید.

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

توماس واتسون موسس شركت IBM همواره به شكل‌گیری فرهنگی برای پذیرش شكست و خطا باور داشت. از مشهورترین نقل‌قول‌های وی این است: «یكی از راه‌های رسیدن به موفقیت دو برابر كردن میزان اشتباهات است.»
پس چه ویژگی منحصربه‌فردی باعث می‌شود شما یك رهبر موفق باشید؟ برخی بر این باورند كه رهبران بزرگ در مقایسه با رهبران دیگر اشتباهات كمتری مرتكب می‌شوند. رهبران موفق در چگونگی برخورد با اطرافیان و موقعیت‌ها دچار مشكل می‌شوند، اما آنچه آنها را متمایز می‌كند این است كه این اشتباهات نكات آموزنده‌ای برای آنان به‌ همراه دارد.
آیا شما و رهبران سازمانتان از اشتباهات پیش آمده به عنوان فرصتی برای یادگیری و رشد استفاده می‌كنید؟ 
 شاید داستان كارمند شركت IBM را كه در دهه 1940 با انجام اشتباهی برای این شركت هزینه‌ای یك میلیون دلاری را به بار آورد شنیده باشید. این كارمند با اینكه می‌دانست احتمالا از كار بر كنار می‌شود، اما نامه‌ای برای واتسون نوشت. وی به او پاسخ داد: «بركناری؟ این یك میلیون دلار هزینه ما برای آموزش شما بوده است، آیا فکر می‌كنید شما را از شركت بیرون خواهم كرد؟»  جان مكسول در این رابطه چنین گفته است: «فرد باید به اندازه‌ای رشد كرده باشد كه بتواند اشتباهات خود را بپذیرد، به اندازه‌ای زیرك باشد تا قادر باشد از این خطاها سود برد و تا حدی قوی كه بتواند این اشتباهات را اصلاح کند.»  آیا رهبران ارشد شما پذیرای ریسك و اشتباهات هستند و برنامه‌ای مناسب برای رویارویی متمایز با این خطاها را دارند؟ برای افزایش شانس استخدام رهبرانی با چنین نگرشی از افراد بخواهید درباره یكی از عمده‌ترین اشتباهات شغلی خود صحبت كنند و بگویند چه نكته‌ای از آن فرا گرفته‌اند؟

افرادی كه در پذیرش اشتباهات همواره با مشكل روبه‌رو هستند احتمالا از شرایط موجود در حین وقوع اشتباه ذكرشده و اینكه این اشتباه در اصل خطایی نبوده است كه بتوان از آن نكته‌ای آموخت، سخن خواهند گفت. همانگونه كه واتسون در پاسخ به كارمند خود گفته بود، خطاها شما را به فردی ارزشمند برای سازمان تبدیل می‌كنند، البته اگر قادر باشید نكته‌ای آموزنده از آنها فرا گیرید. اما به یاد داشته باشید كه درس گرفتن از اشتباهات دیگران بسیار ارزان‌تر است؛ بنابراین با انجام مصاحبه‌ای از رهبران موفق درباره بزرگ‌ترین اشتباهاتشان پرسیدیم. براساس مصاحبه انجام شده، در اینجا به ده اشتباهی كه اغلب رهبران دچار شده، پذیرفته‌اند و نیز نكاتی كه آموخته‌اند، می‌پردازیم:

1- عدم برقراری ارتباط، نداشتن نگرش مثبت و اهداف روشن:
رهبران بزرگ آموخته‌اند كه حتی در صورتی كه فرض كنند تمای اعضای تیم اهداف و نگرشی شفاف دارند، برقراری ارتباط موثر است. در غیاب ارتباطات نگرش‌ها سست وتمركز بر اهداف، كمتر می‌شود.      
2-استخدام نادرست:
همه رهبران موفق به خوبی آگاه هستند كه انتخاب فرد مناسب همیشه امكان‌پذیر نیست. امید به تغییر و اشاره به ضرورت تغییر برخی رفتار‌ها همواره منجر به عدم پویایی در سازمان شده و مخل كار تیمی است. رهبران سازمانی باید جرات داشته باشند، بگویند: «من در انتخاب خود اشتباه كرده‌ام و باید به سرعت فرد دیگری را جایگزین کنم.»
3- كارمندان را مسوول نتایج اهداف ندانیم:
رهبرانی كه همه اعضای تیم را مسوول نمی‌دانند، چندان مورد احترام اعضا نیستند.
4-گروگان طولانی‌مدت:
یك مدیر زمانی گروگان كاركنان خود می‌شود كه بداند كارمند او برای دستیابی به نتایج مورد نظر گرایشی به تغییر ندارد و در مقابل كارمند نیز آگاه باشد كه رهبر او جرات و قدرت انجام اصلاحات و رفع مشكل را ندارد.
5-حل نشدن طولانی مدت یك مشكل، تناقض یا اختلاف:
تناقض در طول زمان و خودبه‌خود از بین نمی‌رود. رهبران موفق آموخته‌اند كه در صورت وجود تناقض و اختلاف باید با حل كردن آن بر موضوع فایق آیند.
6- محول نكردن امور به دیگران:
از نتایج مثبت تقسیم وظایف بین اعضا می‌توان به رشد افراد و آزادسازی وقت رهبران جهت رسیدگی به امور استرات‍ژیك و مهم‌تر اشاره كرد. در این صورت خطر انجام نادرست كارها كاهش می‌یابد. رهبران برای انتقال امور باید به اطرافیان خود اعتماد داشته باشند. در صورتی كه افراد احساس اعتماد داشته باشند، با تمام توان در مسیر تحقق اهداف رهبر و سازمان حركت خواهند كرد.
7- عدم دریافت بازخورد:
رهبران موفق می‌دانند درخواست و پذیرش بازخورد و اقدام بر اساس آن كمك بزرگی به انجام اصلاحات بزرگ در سازمان می‌كند.
8- نیاز به پذیرش از سوی همه:
در حالی كه احساس نیاز به توجه و داشتن روابط دوستانه مهم است، ولی برقراری رابطه صمیمانه با افرادی كه روزانه و به طور مستقیم به شما گزارش فعالیت می‌دهند، امری دشوار است. رهبران به خوبی می‌دانند كه برخی با نظرات و تصمیمات آنان مخالفت خواهند كرد و گروهی دیگر مخالف سرسخت قدرت تصمیم گیری آنان هستند. 
9- عدم شناخت كافی یا تجلیل از موفقیت:
رهبران موفق به خوبی می‌دانند كه بدون حضور افرادی استثنایی در تیم هیچ اتفاق فوق‌العاده‌ای نخواهد افتاد، به همین دلیل همواره در تلاش هستند تا حس ارزشمندی و قدردانی در اعضا ایجاد شود.
10- نپذیرفتن اشتباهات خود:
رهبران موفق اشتباهات را می‌پذیرند، در موقعیتی مناسب عذرخواهی می‌كنند و به سرعت وارد عمل می‌شوند. اشتباهات فرصتی را برای رشد و تغییر فراهم می‌كنند، به گونه‌ای كه هم برای رهبران و هم سازمانی كه رهبری می‌كنند، سودمند باشد.
مترجم: فریبا ولیزاده
منبع: peterstark.com
روزنامه دنیای اقتصاد
:: مرتبط با: مدیریت ,
:: برچسب‌ها: شكست و خطا , فرهنگی , تناقض , اختلاف , تقسیم وظایف , اشتباهات , پذیرش ,
نگارنده : رضا عظیمی
تاریخ : شنبه 1392/07/20
 


عمری با حسرت و انده زیستن نه برای خود فایده ای دارد و نه برای دیگران، باید اُوج گرفت تا بتوانیم آن چه را که آموخته ایم با دیگران نیز قسمت کنیم.