تبلیغات
اُوج - ابزار"بخشندگی"عاملی موثر در رضایتمندی


ورود به سایت گوگل
ورود به سایت یاهو
ورود به سایت آلتاویستا

نظر شما در خصوص مطالب تارنما


برای محاسبه وزن ایده آل و اطلاع از میزان اضافه وزن خود بر روی عکس کلیک کنید.

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

حتی در حین کار نیز می‌توانید بخش زیادی از انرژی خود را صرف کمک به دیگران کنید. 

داشتن یک شبکه حمایت اجتماعی قوی در محل کار، روحیه، انگیزه، بهره‌وری و رضایت کلی را افزایش می‌دهد. اگر هرکدام از ما واقعا به فکر موفقیت هستیم، باید زمانی را صرف گذراندن با شبکه دوستان خود کنیم؛ در این صورت به طور واقعی منافع حاصل از این تخصیص وقت را تجربه می‌کنیم  و موفقیتی را که در رویاهایمان می‌دیدیم، لمس خواهیم کرد. 

بخشندگی موجب شادی و رضایتمندی می‌شود و وقتی شما شاد و راضی باشید، انرژی بیشتری دارید، بهتر فکر می‌کنید و دوستی‌های خود را توسعه می‌دهید؛ علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد با بخشش شانس افسردگی کمتر می‌شود، قلب بهتر کار می‌کند، استرس کمتری خواهید داشت و در یک کلام می‌توانید با آن به سال‌های عمر خود اضافه کنید.

البته برای درک اثرات ناشی از بخشش نیازی به رجوع به نتایج تحقیقات انجام شده نیست؛ کافی است به آخرین باری که به یک همکار که در محل کار با مشکل مواجه شده بود، کمک کردید، فکر کنید. کمک و بخشش انرژی راکد شما را تبدیل به انرژی سازنده و اثربخش می‌کند. این کار موجب احساس همدلی با دیگران می‌شود؛ چرا که به ما یادآوری می‌کند بخشی از انسانیت داشتن روحیه بخشش و همدلی است. 

بخشنده بودن، برگشت سرمایه غیرقابل انتظاری دارد، ایجاد یک شبکه قوی از افراد مورد اعتماد، با حسن نیت و پرانرژی که می‌تواند در آینده به کار بیایند. 
ویژگی مهم دیگر روحیه بخشندگی، این است که همچون موجی که یک برکه راکد را به حرکت وا می‌دارد، با چنین روحیه‌ای دیگر افراد نیز به این کار تشویق می‌شوند. 
معرفی ابزار 
خبرخوش در مورد ابزار بخشندگی این است که نیازی نیست بخش زیادی از وقت و انرژی روزانه خود را به آن اختصاص دهید. در خیلی از موارد، کوچک‌ترین اعمال محبت و توجه می‌تواند تاثیر بزرگی بر اطرافیان ما داشته باشد. حال ببینیم به چه روش‌هایی می‌توانیم بخشنده باشیم: 

1. فقط گوش کنید؛ یک راه بسیار خوب برای بخشش به افراد، شنیدن صحبت‌های دیگران است. برای این کار فقط گوش کنید و بگذارید داستان خود را برای شما بگویند. برای  این کار می‌توانید از ابزار شنیدن موثر(که قبلا در همین ستون معرفی شد) استفاده کنید. 

2. به طور ویژه کمک کنید؛ تا به حال چندبار شنیده‌اید که همکاری بگوید «آیا نیاز به کمک داری؟». طرح این سوال به دلیل کلی بودن، می‌تواند نشان‌دهنده بی‌علاقگی یا ریاکاری باشد، چون در عمل علامت این است که هیچ کمکی نمی‌خواهد انجام دهد! سعی کنید برای پیشنهاد کمک، مشخصا به یک موضوع ویژه اشاره کنید. برای مثال فرض کنید همکار شما از حجم زیاد کار خود شکایت دارد. در این حالت به وی پیشنهاد دهید که ناهار را شما می‌گیرید تا او از این زمان ذخیره شده  برای انجام کارهایش استفاده کند یا اگر حجم کاری خودتان اجازه می‌دهد کمی در انجام کارهای اجرایی به او کمک کنید. با انجام چنین عملی می‌توانید نشان دهید که کمک شما یک تعارف نیست، بلکه ویژه است. 

3. قدردانی کنید؛ به عنوان یک مدیر، هرچند وقت یکبار از اعضای گروه خود قدردانی می‌کنید؟ تشکر و قدردانی یک روش ساده و قدرتمند برای بخشندگی به اطرافیان است. بنابراین برای گفتن کلمه «متشکرم» به همکارانتان به دنبال بهانه باشید. در این صورت ممکن است از تفاوتی که در روابط شما ایجاد می‌شود دچار شگفتی شوید! 

4. به یک مربی تبدیل شوید؛ اگر بتوانید در طول زندگی خود نقش یک مربی را تجربه کنید، می‌توانید معادل با ارزش یک عمر دانش و تجربه‌ای که کسب کرده‌اید را با دیگران تقسیم کنید. به احتمال خیلی قوی در سازمان کسی به طور رسمی از شما نخواهد خواست که این کار را انجام دهید پس بهتر است این کار را از دفتر کار خود با همکاران کم تجربه‌تر خود شروع کنید و نتیجه آن را ببینید. 

5. منابع را به اشتراک بگذارید؛ اگر گروه کاری یا واحد شما منابع کافی در اختیار دارد، چرا به عنوان یک سرمایه‌گذاری خوب آن را با گروه‌های کاری یا واحدهای دیگر به اشتراک نمی‌گذارید؟ این اشتراک منابع می‌تواند شامل منابع فیزیکی، دانشی و حتی اعضای تخصصی گروه‌های کاری باشد. 

6. کارکنان جدید را حمایت کنید؛ آیا روز اول کاری در سازمان خود را به یاد دارید؟ احتمالا کسی را نمی‌شناختید و به وظایف و مسوولیت‌های خود بهت‌زده فکر می‌کردید. وقتی یک کارمند جدید به سازمان یا گروه کاری شما می‌پیوندد، در چند هفته اول برای او زمان بگذارید و برای موفقیت بیشتر در سازمان او را راهنمایی کنید. به او پیشنهاد کمک در نقشی که گرفته است بدهید و به افراد مختلف سازمان که با او سروکار خواهند داشت معرفی کنید. دانش، فرهنگ و ارزش‌های سازمانی را با او به اشتراک بگذارید. 

7. تمرین کنید تا «به طور تصادفی بخشنده باشید»؛ گاهی کمک به افرادی که شناخت و تعامل کمتر از آنها داریم، می‌تواند لذت ذهنی برای ما داشته باشد. برای مثال برای یک همکار که روز بدی داشته است یک فنجان چای بریزید. یا یک پیغام تشکر بدون نام برای آبدارچی بگذارید. راه‌های نامحدودی وجود دارد تا تاثیر مثبت بر اطرافیان خود بگذارید. فقط کافی است کمی از ذهن خود کمک بگیرید. 

توجه داشته باشید اگرچه اختصاص وقت و انرژی به دیگران مهم است، اما در این خصوص زیاده روی هم نباید کرد. چرا که اگر وقت و انرژی خود را بیش از اندازه صرف دیگران کنید، ناگهان متوجه می‌شوید که از اهداف اصلی خود فاصله گرفته‌اید. این مهم است که تعادلی منطقی بین کمک به دیگران و تمرکز بر اهداف و وظایف خود برقرار کنید. 
سید محمد اعظمی‌نژاد
منبع: Mindtools
روزنامه دنیای اقتصاد:: مرتبط با: روانشناسی ,
:: برچسب‌ها: بخشندگی , موثر , رضایتمندی ,
نگارنده : رضا عظیمی
تاریخ : سه شنبه 1392/05/8
 


عمری با حسرت و انده زیستن نه برای خود فایده ای دارد و نه برای دیگران، باید اُوج گرفت تا بتوانیم آن چه را که آموخته ایم با دیگران نیز قسمت کنیم.