تبلیغات
اُوج - مدیریت بیمارستان " بوروكرات ها" یا " پروفشنال ها"


ورود به سایت گوگل
ورود به سایت یاهو
ورود به سایت آلتاویستا

نظر شما در خصوص مطالب تارنما


برای محاسبه وزن ایده آل و اطلاع از میزان اضافه وزن خود بر روی عکس کلیک کنید.

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

بیمارستان در نظام نوین خدمات درمانی یك نهاد پر اهمیت است . از اهم مسائل قابل طرح در مورد بیمارستان كه می تواند مورد توجه ، تحقیق و بررسی قرار گیرد ، نحوه حمایت مالی از آن ، كاركرد و شكل هزینه ها ( خصوصی و دولتی ) ، ساخت بیمارستان و تركیب آن و تحول این نظام یا ساخت در رابطه با دولت ، مدیریت بیمارستان ، نیروی انسانی و مصرف كنندگان خدمات پزشكی می باشد .

" در اغلب كشورها بر اساس آمارهای موجود ، در سالهای اخیر افزایش تقاضای مراقبتهای بیمارستانی از نظر كمیت با آهنگی بالاتر از رشد جمعیت و مصرف كلی خانوارها افزایش یافته است ، كه البته با توجه به اهمیت روزافزون این گونه هزینه ها در رابطه با شرایط اقتصادی امری تازه است . افزایش هزینه های بهداشتی در سطح جهان در طول سالهای اخیر و علی رغم توسعه اقدامات بهداشتی در همه نقاط عالم از حدود سه دهه پیش مخالفت ها و انتقادات گروههایی از متفكران را سبب گردیده است . ایوان ایلچ در این زمینه معتقد است كه ارتقاء سطح سلامت به گونه ای نادرست در گرو افزایش هزینه پزشكی قرار گرفته است و ما را در مقابل این نتیجه گیری قرار داده اند كه یا رشد بی فایده مؤسسات پزشكی را بپذیریم و یا اینكه جامعه به سوی عدم سلامت خواهد گرائید . عملا به اثبات رسیده كه مشكلات اقتصادی پیچیده بیمارستانی مثل برنامه ریزی هماهنگ با نظام بهداشتی ، سیستم امور مالی ، سرمایه گذاری ها ، هزینه های روزانه و ... را تنها نمی توان در رابطه با مكانیزم اقتصادی مساله بررسی كرد بلكه از روابطی ناشی می شود كه میان دولت ، مدیریت بیمارستان و پزشكان مطرح است . "

این مقاله بر آنست تا دشواری تصمیم گیری را در حوزه مدیریت بیمارستان تبیین نموده و با مقایسه وضعیت موجود با وضعیت مطلوب ، جهت رفع آن راهگشایی نماید .
همچنین ، این گفتار بر موضوع " مدیران بیمارستان " و اینكه چه كسانی می بایست بیمارستانها را اداره كنند ، متمركزشده تا با استفاده از مدل آرمانی وبر از بوروكراسی به تحلیل آن بپردازد . 
لذا سوال اساسی تحقیق كه دیگر سوالات گرد آن می چرخد ، این است : 

چه كسانی مشروعیت اداره بیمارستان ها را دارند ؟
پزشكان ( پروفشنال ها )؟
یا مدیران ( بوروكراتها ) ؟برای ادامه مطلب اینجا
كلیك كنید.
ادامه مطلب:: برچسب‌ها: مدیریت , مدیریت بیمارستان , بوروكرات , پروفشنال ها , نظام نوین , خدمات درمانی ,
نگارنده : رضا عظیمی
تاریخ : یکشنبه 1390/12/14
 


عمری با حسرت و انده زیستن نه برای خود فایده ای دارد و نه برای دیگران، باید اُوج گرفت تا بتوانیم آن چه را که آموخته ایم با دیگران نیز قسمت کنیم.